Haber

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin: Seçimler nisandan sonra belki 1-2 hafta erken olacak.

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Hasret Güçlü, CNN TÜRK canlı yayınında Dicle Canova’nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Zengin, “Seçimler ne zaman yapılacak?” “Seçim Nisan’dan sonra olacak. Mayıs’ta olursa erken seçim sayılmaz. Seçim gündeme gelirse birkaç hafta öne gelebilir” diye yanıt verdi.

BAŞ ÖRTÜSÜ İÇİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ

Başörtüsüyle ilgili anayasa teklifiyle ilgili de konuşan Özlem Zengin, “Teklifi biz yaptık, metni ellerinde. Bir ziyaret turu daha yapacağız. Yılbaşından sonra bu ziyaretleri yapacağız.” dedi.

“MECLİS TARAFINDAN PARÇALANIRSA REFERANDUMA GEREK YOKTUR”

Teklifin referanduma gidilip gidilmeyeceğine ilişkin ise Zengin, “Meclis’te kabul edileceğini düşünüyorum. Yasaklayalım diyen bir siyasi parti görmedim. Bizim amacımız sadece sorunu çözmek. Geçerse geçer” dedi. 400’den fazla oyla doğru olan referanduma götürmemek, artık itiraz yok.” Olmayan bir konu olsun. TBMM’nin bu konuyu kayıt altına almasını istiyoruz. Ben referanduma gitmeden çözüleceğini düşünüyorum. Kadının bir haktan yararlanabilmesi için örtünemeyeceği veya açık bir kısıtlamaya tabi tutulamayacağı belirtilmektedir. Bir siteden ev kiralayacaksın, sana ev veremezler, havuza gireceksin, izin vermiyorlar. Dini inançla “Bu konuda acele varsa birebir bakım yapılmaması da amaçlanmalıdır. Emel hanımları başları açık, örtülü olarak herhangi bir uygulamaya tabi tutulmamalıdır. Evlilik birliğini gündeme getirdik. Bir kadın ve bir erkeğin hukuk sözleşmesi olarak kanun teklifi” dedi.

6 YAŞINDA ÇOCUK GELİN SKANDALI

Kılıçdaroğlu’nun 6 yaşındaki çocuk gelin skandalıyla ilgili açıklamalarına da değinen Zengin, “Yaptığımız bütün konuşmalarda bu iğrenç, tacizi kabul etmek asla mümkün değil, bir araştırma kurulu oluşturalım dedik. Yapmamız gerekeni hızlıca yapmalıyız Burada amaç ne olmalı Çocuğun menfaati… Bir defasında bu konuda iddianameyi okuduktan sonra kızımızın avukatı ile görüştüm.Önce boşanma gerçekleşti.Kızımız… 2 yıl önce talepleri reddedildi HSYK bununla ilgili de soruşturma başlattı Gazeteciler bu belgeyi yayınladı İddianameden öğrendi İddianame nedir Mahkeme bu konuyu görüşülmesine karar vermiş demek ki. Ben hukukçuyum bu işlerin nasıl yürüdüğünü bilirim.Bu konu şu anda Türkiye’nin en önemli davalarından biri.Emine Erdoğan tweet attı önemli bir tweetti.Kimden gelirse gelsin cemaat de olabilir cemaat de olabilir. cemaat, mat yok r kim ise, yasa yapılmalı. Çok fazla suçlu var. Öğretmen hiç merak etmemiş bu çocuk okula gelmemiş, arkadaşları fark etmemiş. Evlenme yaşı 18. Ailenin izniyle şu anda 17. Daha önce 15 idi. AK Parti ile birlikte bir yaş daha büyüttük. Bunu kimse fark etmiyor mu? AK Parti olarak bizim medeni hukukta olan, bir çocuğun 18 yaşından sonra kendi kararıyla evlenmesidir. Benim tercihim 18 bit. Kimse aile izni olmadan evlenmemeli. Bu kurallar bu ülkede geçerli” dedi.

İMAMOĞLU’NA CEZA VERİLDİ

Zengin, İmamoğlu’na verilen hapis cezasıyla ilgili olarak, “Yargı kararının her zaman sonuçları vardır, siyasi sonuçları vardır. Buradaki niyet çok değerli. Herhangi bir kabahat var mı, bu hatanın cezası nedir? Peki biz AK Parti olarak Parti boş alanda siyaset yapabilir.Biz elimizden geleni yaptık.Bunlar bizim için slogan değil gerçek gerçekler.Cumhurbaşkanımızla ilgili durum çok farklı.Cumhurbaşkanımızla ilgili karar sertleşti.İtirazlar ve başvurular arttı. Yargıtay adımları.İtiraz hakkı veren biziz.Kesinleşen bir karar mı var?Hayır.Cumhurbaşkanımız gibi bir hikayesi olsun istiyor.Tayyip Erdoğan’ın hikayesi eşsiz.Herkesin hikayesi farklı.Akşener İmamoğlu’nun hikayesini yapıyor. Adaylık buradan öne çıkıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu